Metabolizm – Twój sprzymierzeniec w walce o szczupłą sylwetkę

Osoby ze spowolnioną przemianą materii często mają problemy z nadwagą. Na samym początku należy by przeczytać co to jest przemiana materii. Często przyczyną jest rozregulowany metabolizm, który nie sprzyja odchudzaniu. Mimo tego, że jedzą mniej, i tak każdy kęs odkłada im się w postaci oponki. Odpowiednio pracujący metabolizm jest w stanie w znacznym stopniu ograniczyć niebezpieczeństwo przybrania zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ proces ten odpowiada za wymianę pokarmu, który dostarczony jest organizmowi, w energię. To właśnie dzięki temu ludzkie ciało ma siłę, aby funkcjonować – oddychać, chodzić, filtrować mocz. Kiedy dochodzi do spowolnienia tego procesu, bądź zbyt dużego pochłaniania kalorii (tzw. objadanie się), wtedy organizm nie jest w stanie przetworzyć wszystkiego. W takim wypadku dochodzi do odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Co zrobić, aby zwiększyć prace metabolizmu?

  1. Najważniejsza jest nasza dieta. To jak się człowiek odżywia ma bezpośredni wpływ na tempo jego przemiany materii. Im je się bardziej tłusto i niezdrowo, tym gorzej wpływa to na proces metabolizmu. Dlatego lepiej postawić na posiłki lekkostrawne. Głównie należy postawić na produkty bogate w błonnik – płatki zbożowe, surowe owoce i warzywa. Tego typu jedzenie ma dobry wpływ na pracę jelit oraz wymiata pozostałości jedzenia. Szczególnie mężczyźni często chorują na raka jelit, z powodu braku w diecie właśnie błonnika.
  2. Oprócz diety, ważne dla przemiany materii jest również ruch fizyczny. Nie tylko chodzi o codzienne wizyty na siłowni, ale wystarczą chociażby długie spacery. Ważne, aby podtrzymywać kondycje na odpowiednim poziomie. Poleca się jazdę na rowerze czy też brzuszki, które optymalnie pobudzą pracę jelit.
  3. Regularne jedzenie także ma pozytywny wpływ na prace metabolizmu. Częste spożywanie posiłków w mniejszych porcjach jest dobrą opcją dla osób, których organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie.

Trzymając się powyższych rad z pewnością nie powinno być problemu ze spowolnionym metabolizmem. Jednak jeśli jesteś jedną z tych osób, które cierpią na dolegliwość leniwych jelit, to powinieneś zwrócić się do specjalisty. Dobrym wyjściem będzie zarówno wizyta u lekarza jak i dietetyka. Wtedy zostanie przepisana odpowiednia kuracja, bądź dieta indywidualnie dostosowana do potrzeb organizmu. Innym wyjściem może być samodzielne dobranie suplementu diety, który pobudza metabolizm. Takie produkty są obecnie bardzo popularne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *